DÖKÜMANLAR LGS Sunumlar

Anadolu Liseleri Nelerdir?

 Bu yazımızda sizlere Anadolu lisesinin tanıtımıyla birlikte öğrenciler ne gibi avantajlara sahip bunları aktarmak istedik. Her yıl yapılan liselere geçiş sınavıyla birlikte en tatlı heyecan olan tercih süreci başlar. Öğrenci..

Anadolu Liseleri Nelerdir?

 Bu yazımızda sizlere Anadolu lisesinin tanıtımıyla birlikte öğrenciler ne gibi avantajlara sahip bunları aktarmak istedik. Her yıl yapılan liselere geçiş sınavıyla birlikte en tatlı heyecan olan tercih süreci başlar. Öğrenci ve veliler geleceklerini etkileyecek olan liselerini seçerken tabi ki biraz heyecanlı biraz streslidirler. Genel anlamda ülkemiz ortalamasına bakıldığında en çok tercih Anadolu liselerine yapıldığını görmekteyiz fakat biraz daha derinlemesine indikçe meslek liselerinin, fen liselerinin de Anadolu lisesi kadar merak edildiğini ve tercih edildiğini görmekteyiz. Aslına bakarsak Anadolu lisesi bir klasik olmuştur ve ulaşılması daha kolaydır ki zaten fen lisesini kazanabilmekte, kazandıktan sonra okumak da çok kolay değildir. Fen lisesi statüsünde olan Sosyal Bilimler Liseleri, sözel ağırlıklı derslerine güvenen ve bu konuda kendisini geliştirip sözel ağırlıklı bir lisans okuma hedefi olan öğrenciler için çok önemlidir. Aynı zaman tam 1 yıl boyunca gününüzün çoğunluğunu İngilizce ile geçireceğinizi de düşünürsek tercih etmememiz için hiç bir sebep kalmamaktadırlar. Anadolu liseleri geçmişten günümüze her zaman en çok kontenjanı olan ve bununla birlikte de en çok tercih edilen okul türüdür. Değerli öğrencilerimizin, akıllarındaki soru işaretlerini giderme amaçlı tüm okulları tek tek tanıtacağız. Daha fazla uzatmadan sosyal bilimleri lisesi nedir ve neleri bilmemiz bizlere yol gösterecektir bakalım.

 

Öğrencilerin ilgi, yetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını, yabancı dili, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenmelerini sağlamaktır. Öğrenim süreleri 4 yıldır. Hazırlık olan okullarda 4+1 yıl olarak öğrenim görmektedirler. Bu liselerin kuruluş amacı üstün nitelikli öğrenci yetiştirilmesi ve üniversite giriş sınavlarında yüksek başarı gösterilmesi olarak belirlenmiştir. 

TEOG sistemi yerine LGS sistemiyle birlikte; Anadolu liseleri puanla alan ve puansız alan okullar olmak üzere 2’ye ayrıldı. LGS tercihlerinde öğrencinin aldığı puana göre;2 okul arasında tercih yapabilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL