Zeka Oyunları

FUTOSHİKİ

Futoshiki Nedir? Futoshiki Oyunu ilk defa Japonyada ortaya çıkan ve giderek dünyada popülerliği artan muhteşem bir zeka oyunudur. Futoshiki Japoncada Eşit değildir anlamındadır.Diğer taraftan Sudoku oyununu bilenler veya bu oyunu..

FUTOSHİKİ

Futoshiki Nedir?

Futoshiki Oyunu ilk defa Japonyada ortaya çıkan ve giderek dünyada popülerliği artan muhteşem bir zeka oyunudur. Futoshiki Japoncada Eşit değildir anlamındadır.Diğer taraftan Sudoku oyununu bilenler veya bu oyunu sürekli oynayan kimse futoshiki oyununu gördüğünde belki ilk defa gördüğünde şaşırabilir ancak aslında oynun mantığı Sudokuyla çok benzerdir tek farkıysa Oyunun Japoncada ki anlamındanda anlaşılacağı üzere bu oyunda “< >” matematikten bilinen büyüktür küçüktür işaretleri mevcuttur ve kolonlardaki kordinatlar arasına bu işaretleri koyduğumuz zaman aralarında büyük küçük ilişkisi doğmaktadır.

Futoshiki bulmacasının birkaç tane kuralı bulunmaktadır.


1-5*5‘lik tek bir bloktan oluşan yirmi beş karelik bir tabloya sahip olan bu bulmaca, sudoku bulmacasında olduğu gibi matematik bilgisi istememektedir. Bununla beraber Sudoku bulmacasına göre daha büyük bir dikkat istemektedir.
2- Futoshiki bulmacasında her kutucuğa 1’den 5’e kadar rakamlar yerleştirilir. Aralardaki büyüktür veya küçüktür işaretleri bulmacayı çözenlere yön veriyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL