Okan Tayşi Zeka Oyunları

KAKURO

Kakuro Nedir? Kakuro toplama işlemini ve analitik düşünmeyi geliştiren bir zeka oyunudur. Yandaki bulmaca bir kakurodur. 1’den 9’a kadar olan rakamları boş karelere yazmanız gerekmektedir. Tabi bunu yaparken bir satırda ya..

KAKURO

Kakuro Nedir?

Kakuro toplama işlemini ve analitik düşünmeyi geliştiren bir zeka oyunudur. Yandaki bulmaca bir kakurodur. 1’den 9’a kadar olan rakamları boş karelere yazmanız gerekmektedir. Tabi bunu yaparken bir satırda ya da sütunda daha önce kullanmış olduğunuz bir rakamı kullanmamanız gerekmektedir. Bunun yanında karelerin köşegenlerinde yer alan sayı size o köşegenin doğrultusunda yazacağınız rakamların toplamının köşegendeki sayıyı vermesi gerektiğini söyler.

Aşağıdaki kakuroyu adım adım çözelim. Kırmızı ile işaretlediğimiz bölgedeki iki kareye yazacağımız rakamların toplamının 4 olması gerekiyor. 2-2 yazamayız çünkü aynı sütunda “2” rakamını iki kez kullanmış oluruz. O yüzden 3-1 yazmalıyız. Peki hangi rakamı hangi kareye yazacağız?

Eğer aşağıdaki gibi yazarsak hata yapmış oluruz. “1” rakamının bulunduğu satırdaki karelerin toplamının “11” olması gerekiyor. “1” ile toplandığında “11” elde edilen sayı “10” dur. Yani “1” in yanına yazmamız gereken sayı “10” dur. Fakat en başta da belirttiğimiz gibi yalnızca 1’den 9’a kadar olan rakamları kullanabiliyoruz.

Şimdi doğru tercihi yaptık. Unutmayalım, kakuronun tek bir çözümü vardır. Emin olmadığımız bir rakamı yazdığımızda belki bir süre doğru çözümü yaptığımızı düşünebiliriz. Ancak en son karede bile olsa muhakkak hata yaptığımızı farkederiz.

30 sayısının yer aldığı iki köşegen görmekteyiz. Bu iki köşegenin doğrultusunda rakam yazabileceğimiz 4 adet kare bulunmaktadır. Şimdi birlikte düşünelim. 1’den 9’a kadar olan ve birbirinden farklı dört rakamın toplamının “30” olması gerekiyor. Hangi sayılardır bunlar?

Tabiki tek seçenek var.

9+8+7+6= 30

Şimdi bu rakamların hangi sırayla yazılmaları gerektiğini düşünelim.

Şimdi daha iyi anlaşılması açısından rakamları yazacağımız yerlere üçgen, yıldız ve daire şekilleri yerleştirdik. “30” rakamını elde etmek için kullanmamız gereken rakamlar 9,8,7 ve 6 idi.

Yıldız yerine 8’i yazamayız çünkü o sütunda 8 daha önce kullanılmış.

9 kullanamayız çünkü o satırdaki iki rakamın toplamının yani yıldız ile dairenin toplamının 13 olması gerekiyor. Eğer yıldızın yerine 9 yazarsak, dairenin 4 olması gerekir. Bu durumda daire ile üçgenin toplamının 16 olması gerektiğinden üçgenin yerine 12 yazılmalıdır. Fakat biz 1’den 9’a kadar olan rakamları kullanabiliyoruz.

Aynı mantıkla düşündüğümüzde yıldız yerine 7 rakamını da yazamayacağınızı görebilirsiniz.

Bu durumda yıldız yerine yazılabilecek rakamın “6” olduğu sonucuna ulaştık. Yıldız “6” ise daire “7” ve üçgen “9” dur.

Az önce bulduğumuz rakamları yerleştirdik. “30” u elde etmek için 9,8,7 ve 6 rakamlarını kullanabiliyorduk. Böylece 6 ve 8’i kullanmış olduk. Şimdi anlatım konusunda bize kolaylık sağlaması için kalan iki boş kareye yıldırım ve kalp şekillerini koyduk. Bu şekillerin yerine 9 ve 7 rakamlarını yazmamız gerekiyor. Sizce 9 nereye, 7 nereye yazılmalıdır?Tabiki yıldırımın yerine “7” , kalbin yerine “9” yazılmalıdır. Nedeni çok açık. Çünkü yıldırımın bulunduğu satırda “9” bulunduğu için o satıra bir kez daha “9” yazamayız, yani yazabileceğimiz tek rakam “7” dir. Kalp yerine yazılabilecek rakam ise kalan son rakamdır, yani “9”dur.

KAKURO ÖRNEKLERİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL